Milionowe dotacje dla artystów od rządu

Wydarzenie: Ministerstwo Kultury opublikowało listę beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury, znaczące sumy dla firm uznanych twórców estrady wzbudziły powszechne oburzenie

Rząd ponownie pokazał jak łatwo może skłócić społeczeństwo i skierować nienawiść ludzi w obranym przez siebie kierunku, do określonej grupy społecznej. Tym razem sprytnym ruchem wywołał konflikt w znienawidzonym przez siebie środowisku artystów, a niemal wszystkich z nich przedstawił jako pazernych i chciwych roszczeniowców. Wystarczyło opublikować wyniki konkursu na projekty artystyczne i kwoty przyznanych dotacji, aby pokazać społeczeństwu przychody artystów i wywołać falę nienawistnych komentarzy. Abstrahując już od kwot i sensowności ich wydatkowania w dobie pandemii i niedofinansowania innych sektorów gospodarki, a przede wszystkim ochrony zdrowia, zabieg ten okazał się genialny w swojej prostocie i skali oddziaływania. Artyści sami wystawili się do ostrzału, którego skutki mogą być dla nich długofalowe. Rząd natomiast odniósł same korzyści, artyści zostali znienawidzeni, skłóceni, a rząd przedstawiony jako ten, który pomaga wszystkim, nawet swoim wrogom.

Problem jest tutaj ze wszystkim, poczynając od działań rządu, formy pomocy, jej skali, sensowności, sprawiedliwego podziału, a kończąc na komunikowaniu całej akcji. Społeczeństwo czuje się oszukane, bo wielu przedsiębiorców nie otrzymuje żadnego wsparcia, artyści wykorzystani i ogołoceni z godności. Pieniądze publiczne po raz kolejny zostały wykorzystane do walki politycznej, w sposób cyniczny i bezwzględny. Dziwi naiwność kolejnych grup społecznych, które wierzą w dobre intencje rządu i z entuzjazmem przystają na jego propozycje. Zdają się zapominać, że rząd działa przede wszystkim dla siebie, swojego wizerunku i swoich politycznych celów. Ma przy tym do dyspozycji ogromne środki publiczne i propagandowe, dzięki którym jest w stanie kontrolować napięcia społeczne. Jego główną intencją jest zawsze utrzymanie władzy, która zapewnia wręcz nieskończoną ilość profitów. Następnym więc razem ostrożnie z takimi propozycjami i udziałem w nich, bo można wziąć udział w grze, której reguły nie są nam znane, a wynik końcowy z góry ustalony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!